Jak vařit pohanku

Pohanka je pro své blahodárné a léčivé účinky v dnešní době stále více vyhledávanou surovinou. Málokdo ale ví, že varem pohanka ztrácí téměř všechny účinné látky. Jak tedy pohanku správně uvařit, aby si zachovala všechny své léčivé účinky?

V žádném případě ji nevařte!

Pohanka varem velmi rychle ztrácí vše, kvůli čemu jsme si ji koupili. Proto ji nikdy nevařte, ale pouze zalívejte vařící vodou. Poté pohanku přikryjte utěrkou a nechte ji dostatečně dlouho nabobtnat. Poměr vody a pohanky je stejný, jako u rýže. Tedy na jeden díl pohanky přidejte dva díly vařící vody. Jen díky takové přípravě si pohanka zachová své blahodárné účinky.

Pozor na termicky loupanou pohanku

Výše uvedený návod platí pouze pro mechanicky loupanou pohanku, která má světlou barvu. V obchodech však můžete narazit i na tzv. termicky loupanou pohanku, která je téměř černá a tvrdá. Taková pohanka se loupe při teplotách vyšších než 200°C a pokud si ji chcete připravit, musíte ji velmi dlouho vařit. Logicky v ní tedy nezůstávají zachovány žádné vitamíny ani jiné léčivé látky. Vždy tedy dávejte přednost raději mechanicky loupané pohance.

Jak zpracovat pohanku?

Receptů, kde pohanka najde své uplatnění, je v kuchařkách i na internetu nespočet. Základní pravidlo, jak uvařit pohanku, však zůstává u všech receptů stejné. Potom už vše záleží jen na vaší fantazii. Můžete si z ní udělat různé sladké i slané pohankové kaše, lze ji také připravit i jako přílohu k masu nebo rybám. Můžete z ní dokonce připravit i chutnou pomazánku. Pohanková mouka se dá také použít do různých těst, na pečení koláčů a buchet, nebo třeba na výrobu domácích těstovin.

Pohanka jako náhrada masa

Ve vegetariánské kuchyni se pohanka těší velké oblibě. Je nejen poměrně sytá, ale díky množství obsažených aminokyselin, je také zdrojem cenných bílkovin. S trochou nadsázky by se tak dalo tvrdit, že pohanka slouží jako náhrada za maso a navíc dokáže i léčit naše zdraví.